Výtvarný kroužek

cernobily_svet.jpg(80 kb)

Výtvarný kroužek funguje od roku 2003, kdy vznikl na základě společného zájmu několika rodičů tehdy nastupujících prvňáčků. Kroužek zpočátku využíval prostory místní základní školy, od roku 2008 probíhá činnost ve vlastní výtvarné dílně. Během sedmi let jeho existence jím prošlo více než třicet dětí ve věku 5 - 13 let, některé jsou "výtvarce" věrné po celou dobu, jiné se s námi zdrží třeba jen rok. Kroužek se schází vždy jednou týdně na dvě hodiny.

Tématika a použité výtvarné techniky se vyvíjely spolu s tím, jak děti dorůstaly. Věnujeme se kresbě (tužka, pastel), malbě (vodovky, tempery), prostorové tvorbě z papíru a dalších materiálů, keramice. Někdy se čistě výtvarné aktivity prolnou do her a hraní - to když jsme vyráběli loutky a hráli divadlo nebo když jsme vytvářeli živé obrazy podle renesančních vzorů. Nebojíme se ani náročnějších projektů, s dětmi jsme natočili i krátký animovaný film.

V roce 2009 byla činnost kroužku rozšířena o výtvarné večery pro dospělé, které dávají prostor rodičům a umožňují jim poznat úskalí výtvarné tvorby, s nimiž se odpoledne potýkají jejich děti. Dospělí tak mohou realizovat své vlastní výtvarné představy, případně jen tak relaxovat s hroudou keramické hlíny v ruce.

Protože hlavní skupina dětí postupně odrůstá a stále častěji byl projevován zájem ze strany rodičů mladších dětí, je od roku 2010 otevřena další skupinka pro děti předškolního věku. Tu navštěvují děti ve věku 3,5 - 6 let. Důraz je v této skupině položen spíše na radost z tvorby, než na snahu o perfektní výsledek a práce je pojímána formou společných výtvarných her.

Kapacita výtvarné dílny je limitována prostorami, které jsou k dispozici. Přesto se zatím ve všech třech skupinách nějaké to volné místo najde.

Vedoucím kroužku je Radek Janka (kontakt).

Ukázky z toho, co děláme, naleznete v galerii. Kompletní galerie je k dispozici na DVD.Kam dál?

7.3.2010, RJ

NAVRCHOLU.cz