Kvak a Žbluňk - Ztracený knoflík

S animovaným filmem už u nás doma nějaké pokusy proběhly, během deštivých podzimních odpolední vznikl v Markově režii krátký film o putování časem, kde vystupovaly panáčci z Lega. Letmé zapátrání po internetu ukáže, že to není až tak originální nápad, animovat právě z Lega :-) Proto jsme se vydali cestou originálnější.

Při výběru námětu padla volba na knížku Arnolda Lobela "Kvak a Žbluňk". Kdo ji neznáte, vřele doporučuji. Děti měly rozdělené úkoly: někteří malovali pozadí jednotlivých scén, jiní vlastní papírové ploškové loutky, další písmena na titulky. Pak přišel ke slovu skener, počítač a tiskárna, kdy z navržených postav vznikli žabáci v několika variantách, s různě natočenou hlavou a tělem... Vybarvení už je zase ruční práce. "Herci" měli tři verze těla (zepředu, levý profil, pravý profil) a tři oddělené hlavy. Zmenšené postavičky byly nepohyblivé.

Vlastní animaci jsme dělali digitálním foťákem ze stativu (respektive dvěma foťáky na dvou stolech, u každého se motalo 3-5 dětí, takže se zapojili všichni. Práce je to poněkud monotónní - pohnout loutkou, kamera ("BLIK"), pohnout loutkou a nepohnout okolím, blik... Při použití osmi snímků za vteřinu jsme za jedno odpoledne udělali pár desítek vteřin filmu.

Rozpohybování sekvencí fotek jsme udělali ve windowsovském MovieMakeru. Zvuk mne potrápil, nedařilo se trefit do obrazu, kolísá nám hlasitost...

Toto byl hodně rozsáhlý projekt, zabral nám několik týdnů a měl jsem obavy, jestli u něj děti vydrží. Zvládli to všichni, asi je ta představa rozpohybování neživých papírků lákavá pro všechny.

Výsledek si můžete prohlédnout na YouTube - pokud se vám nezobrazuje video na této stránce, klikněte na tento odkaz (otevře se vám v novém okně).

   

13.3.2010, RJ

NAVRCHOLU.cz