Fotky z prvního workshopu

Pár fotek z pozadí prvního workshopu...

7.11.2012, JK

Informace k prvnímu workshopu - 3.11.2012

Zdravím všechny fotografické nadšence. Termín konání prvního workshopu se přiblížil. Vyrážíme v sobotu 3.11.2012 do lesů v okolí Hluboček. Hlavními tématy budou: podzimní krajina (snad nenapadne metr sněhu), panorama a focení pohybu. Samozřejmě se budeme věnovat tomu, co vás zajímá a baví.

Odjezd vlakem 7:42 z Bystrovan, jedeme do stanice Hlubočky-zastávka. Předpokládaný návrat – nejpozději v 16:20, záleží na počasí…

Sraz je v 7:30 na vlakové zastávce v Bystrovanech. Zájemci z Velké Bystřice a jiných lokalit pochopitelně mohou přistoupit po trase.

Co vzít si vzít s sebou:

  1. Vyplněnou přihlášku a účastnický poplatek. Přihlášku jste dostali mailem v příloze, vytiskněte si ji.
  2. Peníze na jízdenku a případné občerstvení (v lese toho moc neprodávají).
  3. Jídlo a pití.
  4. Teplé oblečení, rukavice, čepici, něco proti dešti a teplé boty.
  5. Foťák s prázdnou paměťovou kartou, popř. filmy.
  6. Nabitou baterku do foťáku, nejlépe i náhradní - pokud máte (v chladu moc nevydrží).
  7. Stativ - pokud máte.

Těším se na vás, objednávám sluníčko, trochu romantické mlhy po ránu, barevné listí a dobrou náladu.

Jirka

29.10.2012, JK


Fotokroužek ve školním roce 2012/2013 - informace pro zájemce

Fotokroužek v tomto školním roce bude mít nové schéma. Nebudeme se pravidelně unavení scházet po večerech a po tmě:), nabízím místo toho konání několika (odhadem 4-6ks) "fotovýletů", resp. workshopů. Workshopy by probíhaly o sobotách, možný je třeba jen půlden popř. i celý víkend, podle lokality, kam bychom jeli. Budeme se vždy věnovat několika aktuálním tématům. Jeden takový praktický výlet se konal v červnu a myslím, že se vydařil.

Jak se přihlásit a kolik to bude stát?

Informace o naplánovaném workshopu najdete vždy na stránkách sdružení, můžete se přihlásit na kterýkoliv, jehož téma se vám bude líbit. Můžete tedy jet jen na jeden nebo na všechny, záleží na vás. Nevyžaduji závaznou přihlášku na celý rok, ale potom na konkrétní výlet, aby šel vůbec naplánovat. Cena je stanovena na paušálních 100,-Kč na osobu a jeden workshop, plus náklady na cestu, stravu a ubytování. Pojedeme-li např. jen dopoledne na kole po okolí, bude cena 100,-Kč + svačina, pojedeme-li na víkend třeba do Jeseníků, bude cena 100,-Kč + jízdenky + ubytování + strava +...

Na pondělí 8.10.2012 zvu všechny zájemce k sobě domů na krátkou informativní schůzku, abych získal přehled o zájmu a kontakty, zároveň abychom domluvili termín prvního workshopu na téma "Podzimní krajina, panorama a základní zpracování a úpravy fotek". Další komunikace by už probíhala e-mailem a přes stránky sdružení. Tedy 10.10.2012 v 19:30h na adrese Lipová 15, Bystrovany!

Těším se na Vás.
Jiří Kroupa
Email: kroupaj@email.cz
Mobil: 737 090 808

1.10.2012, JK


Shrnutí setkání č.6 (10.1.)

Na 6. Setkání se nás sešlo vlivem lyžařských výcviků a jiných událostí poněkud méně. Věnovali jsme se vašim fotkám na téma „Světlo vánoc“. Jste šikovní (respektive šikovné, chlapci nedorazili..), fotky mají nápad a je vidět, že technika se stává z nepřítele pomocníkem.

Měl jsem v plánu nafotit v interiéru jeden film, odkládám to však na příště, tedy hned na následující úterý 17.1.2012. Alespoň zbylo víc času na povídání o klasické fotografii na film, mohli jsme si pořádně prohlédnouti středoformátovou dvouokou zrcadlovku FLEXARET V (je to můj miláček) české výroby, ukázat, jak to uvnitř vypadá a funguje, založili jsme do ní testovací film a vyzkoušeli si práci s expozimetrem. Příště založíme film opravdový a ….cvak.

Tady je odkaz, kdyby někdo chtěl zjistit o té dvouoké krabici víc: http://www.paladix.cz/clanky/23.html

Věnovali jsme se na závěr trošku černobílé fotografii, vyjádření se bez barev a aplikaci barevných filtrů v ČB fotografii pro zdůraznění požadované atmosféry.

Na příště vyhlašuji téma „Černá a bílá“, přineste tedy opět cca 5 fotek, moc se těším!

Lovu zdar, Jirka.

14.1.2012, JK

Shrnutí setkání č.4 a 5

4. setkání - věnovali jsme se luminografii - nasvětlovali objekt baterkou, zkoušeli jsme tvořit jinými světelnými zdroji, svíčkou, prskavkami...

5. setkání - probírali jsme jednotlivé motivové programy našich foťáků, jejich vhodnost pro různé situace.

Shrnutí setkání č.3 (8.11.)

Tentokrát jsme spojili prohlížení Vašich fotek podzimní krajiny s ukázkou základních úprav. Mimochodem jste mě příjemně překvapili tím, že se snažíte komponovat podle pravidel a výsledky jsou opravdu dobré

Ukazoval jsem Vám úpravy v programu Zoner, je to z mého pohledu vydařený český program pro správu a editaci fotek. Tady je link na 30-ti denní zkušební verzi, bude to po Vás chtít jen email - http://www.zoner.cz/download/

Viděli jsme, že fotku lze do jisté míry upravit, či snad i opravit, neopravitelná je neostrost a „přepaly“. Expozičně jsme fotky upravovali pomocí úrovní, nedostatky krásně odhalil histogram. Na hrátky se světlem nezbylo moc času, předpokládám že jako inspirace či ukázka to stačilo. Děkuji modelům a osvětlovačům…

Zadání úkolu na příště má 2 části:

  1. Vymyslet motiv, scénu, respektive konečnou fotku, realizovanou ve tmě pomocí lokálního nasvěcování, či pohybem světel. Příště se ji pokusíme realizovat.
  2. Přinést max. 5ks fotek na téma reportáž. Nejlépe 5ks souvisejících fotek, které budou vyjadřovat nějakou akci, děj, obřad… Doufám, že Vás nenapadne hodit na zem talíř a nafotit reportáž "Jak se maminka zlobila", nebo něco podobného…(ale bylo by to jistě zajímavé a plné emocí)

Příští setkání proběhne v úterý 22. listopadu v 19:15 u Kotků - Malátova 213/23, Bystrovany.

Hezké dny a dobré světlo!

Jirka

14.11.2011, JK

Shrnutí setkání č.2 (25.10.)

Na druhém setkání jsme se rozrostli o dva mužské členy (super!) a povídali si v první části o vašich pěkných portrétech. Zakousli jsme se pak zejména do problematiky expozice a kompozice, tady jsou pro přehled jednotlivé body:

Expozice:

Kompozice:

Ve foye Moravského divadla je výstava „Dobrovolníci mateřských center ve fotografii“, potrvá do příštího čtvrtka, tak kdybyste měli chuť, zajděte se podívat. 14.-20. 11 2011 bude výstava amatérských fotografů a malířů v Orlovně ve Velké Bystřici, doporučuju se také podívat, příští rok bychom tam mohli proniknout jako fotokroužek.

Odkazy pro čerpání informací na internetu: http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm, http://www.fotoaparat.cz/article/2204/1.

Úkol na příště – přineste opět pět fotek, tentokrát na téma podzimní krajina!. Příště foťáčky s sebou, pohrajeme si se světlem, budeme jím přímo malovat a nakousneme zpracování fotek v počítači (počítače s sebou neberte). Nezapomeňte mít nabité baterky a paměťové karty ve foťáku.

Příští setkání až 6.12., tedy na svátek sv. Mikuláše, bude u nás - Lipová 15. Nebojte ale, Mikuláš chodí den předem! Příští setkání v úterý, 8.11. na Lipové 15.

Lovu zdar!

Jirka

31.10.2011, JK

Shrnutí setkání č.1 (11.10.)

Zdravím všechny lapače světel a stínů. Posílám shrnutí prvního setkání a výtažek prezentace, kterou jsme si promítali:

Těším se na vás příště - 25.10. , lovu zdar! Kde se setkáme,upřesním později.

Jirka

14.10.2011, JK

Fotokroužek

1. Kdy a kde?
Schůzky fotokroužku jednou za 14 dní v úterý od 19:15, úvodní schůzka 11.10.2011 u Kroupů - Lipová 15, Bystrovany. Místo dalších schůzek bude upřesněno - buď u Kroupů, nebo u Kotků (Malátova ulice). Končívat se bude ve 20:30, ve výjimečných případech, kdy se nebude stíhat, nejpozději ve 21:00.

2. Za kolik?
Cena fotokroužku je 400,- Kč na půl roku.

3. O čem to bude?
Fotografické žánry (rozdílné přístupy a požadavky na techniku), kompozice, expozice, technické základy (jak to vlastně funguje a jak z foťáčku "vymačkat" maximum), zpracování fotek v PC, ukázka klasického ČB mokrého procesu - negativního i pozitivního, možná nějaký fotovýlet, skenování negativů, tisk fotografií…..

Na každé schůzce zhodnotíme od každého cca 3-5 fotek daného tématu, zvolíme téma příští, něco si o něm povíme, ukážeme, jak na to a celých 14 dnů pak budou doma cvakat spouště.

Na první schůzce probereme fotografické žánry, nakousneme "Jak to funguje" a zadáme si téma, které prozradím až v úterý.

4. Co je k tomu potřeba?
Cokoliv digitálního s čipem (od zrcadlovky před kompakt až po telefon). Klasické foťáky na film neodepisuji, jen zpětná vazba a cena za zkušenost je neúměrná. Až se něco naučíme, sáhneme si i na klasiku, ale vidím to spíš jako ochutnávku.

Jsem schopen jeden kompaktní digitál i zapůjčit.

Na první schůzku prosím nezapomenout vzít foťáček, který máte k dispozici. (abych měl představu)

Těší se na vás Jirka Kroupa.

6.10.2011, JK

NAVRCHOLU.cz