Němé grotesky a Robert Israel

DSC_9912.JPG(87 kb)

V úterý 25. 5. 2010 uspořádal Jeden za druhým, o.s., koncert Roberta Israele - němé grotesky s klavírním doprovodem.

Robert Israel je americký skladatel, který se věnuje komponování originální hudby k němým filmům z počátku dvacátého století. Díky jeho spolupráci s Moravskou filharmonií znají Israelova díla i diváci v Olomouci - filmové projekce grotesek s živým hudebním doprovodem orchestru jsou již řadu let nedílnou součástí festivalu Dvořákova Olomouc.

Bystrovanský koncert nabídl komorní atmosféru dobového němého biografu jen s doprovodem Roberta Israele u piana. Na programu byly tři krátké grotesky: Chaplin uprchlým trestancem, Frigo staví dům a Zatracení muzikanti s Laurelem a Hardym.

Před promítáním předvedly svůj doprovodný program děti z výtvarného kroužku a Bystrovanského šramlu. 13.jpg(820 kb)

Interaktivní "Stínohry" měly evokovat staré černobílé filmy. Zapojit se mohli všichni příchozí, nakonec se osmělily jen nejmenší děti spolu se členy Šramlu. Jejich scénky na plátně byly fotograficky dokumentovány a tištěny do podoby filmového pásu, který pak byl průběžně vystavován na stěnu sálu.

O hudební doprovod se postarali členové Bystrovanského šramlu, kteří předvedli řadu skladeb - ať už sólově nebo ve skupinách. Každý tak měl možnost předvést, co umí. U klavíru se prostřídali Jirka, Bára a Nikodém, Radim s Lenkou střihli několik duet pro housle a tubu. Dechové kvarteto ve složení Kuba, Jája, Štěpán a Pepa kromě hudby vytvořilo i krásné stíny na plátně. Ladění do doby swingu pomáhalo i oblečení muzikantů, ale do programu zapadlo i divoké moderní taneční číslo Moniky s Tamarou. Úvodní část programu pak zakončil sborový David a Goliáš od Voskovce, Wericha a Ježka a animovaný předfilm - Kvak a Žbluňk.
DSC_9730.JPG(143 kb)

V šest hodin se konečně dostal ke klavíru Robert Israel. Jeho hudba, dokonale synchronizovaná s dějem na plátně, dávala zapomenout na to, že se jedná o němé filmy. Umělec využil celou škálu zvuků, které může piáno nabídnout, a ještě přidal různé speciální efekty. Přesto, že se jednalo o akustický koncert bez podpory moderní ozvučovací techniky, zaplnila hudba doslova celý sál.

Grotesky zaujaly nejen dospělé diváky, ale i malé děti, kterých bylo v sále opravdu hodně - jejich zaujetí příjemně překvapilo i Roberta Israele. Hlasitými poznámkami děj komentovaly i naše dospívající ratolesti z balkonu.

Po promítání někteří diváci využili přiznivého počasí, zůstali na zahrádce hospůdky a vyjedli panu Sklenářovi celou udírnu :-)

I přes drobné technické nesrovnalosti mělo představení veliký úspěch. Potěšily nás kladné ohlasy návštěvníků. Pokud to půjde, rádi akci zopakujeme příští rok znovu. Robert Israel je této myšlence příznivě nakloněn.

Děkujeme všem, kteří nám pomohli s organizací akce, velký dík patří i Pavlu Sklenářovi, který nám poskytl sál Hospůdky u Sklenářů, a také vám, divákům, za hojnou účast. Věříme, že se zase sejdeme na některé z dalších akcí pořádaných sdružením Jeden za druhým.
Chcete-li se podívat na dokumentaci z akce, nabízíme vám dvě fotogalerie a jedno video. Kliknutím na obrázek se vám otevře v novém okně prohlížeče:


fotoreportáž Jirky Kroupy z průběhu večera

výběr toho nejlepšího ze Stínoher

video z úvodní části programu
Video si ale můžete spustit i přímo zde:

   31.5.2010, RJ, DA

NAVRCHOLU.cz