Jaké byly letošní grotesky?

g1.jpg(71 kb)

V úterý 24. května využila řada bystrovanských možnost navštívit představení němých grotesek s klavírním doprovodem. Americký skladatel Robert Israel se dlouhodobě věnuje komponování nové hudby k němým filmů z dvacátých a třicátých let a její orchestrální verze natáčí s Moravskou filharmonií Olomouc. Již řadu let je promítání černobílých grotesek s živým doprovodem filharmonie v olomouckém kině Metropol oblíbeným zpestřením hudebního festivalu Dvořákova Olomouc. V loňském roce se poprvé představil Robert Israel nejen jako autor, ale také jako skvělý klavírista na koncertu v Bystrovanech. Velmi si vážíme toho, že i letos přijal naše pozvání a našel si čas zahrát na sále U Sklenářů. g5.jpg(17 kb)

V první půli večera jsme si pro diváky připravili stínohru "Iluzionista" o tom, co se stane, když do obce přijede kouzelník a zvědavé děti mu po představení tajně vlezou do šatny. Inspirací k příběhu byl výborný stejnojmenný animovaný film Sylvaina Chometa. Na rozdíl od loňských stínoher, které byly živelné a neřízené (a vznikla z nich skvělá série fotografií), jsme letos zvolili kombinaci animace se stínem a celé představení poctivě měsíc zkoušeli. Dopadlo to výborně, trapas se nekonal a určitě rádi využijeme příležitosti předvést Iluzionistu znovu. Záznam představení najdete mezi našimi videosoubory na YouTube.

Po Iluzionistovi krátce zahrál Bystrovanský šraml. Součástí úvodní části večera bylo i vyhlášení výsledků výtvarné soutěže, k našemu zklamání bohužel většina dětí zůstala doma. Zasloužené drobné odměny jsme jim proto poslali do školy a do školky. g4.jpg(5 kb)

Po přestávce už pódium patřilo Robertovi. Tentokrát přivezl tři krátké filmy: "V lázních" s Charlie Chaplinem, "Sousedé" s Buster Keatonem a "Dva námořníci" s Laurelem a Hardym. Akrobatické kousky Bustera Keatona berou dech i po devadesáti letech (ano, film je z roku 1920!) a množství gagů Charlie Chaplina, které "nacpe" do třicetiminutového filmu, dnes sotva dáte dohromady z pěti celovečerních komedií.

I přes skromnější diváckou účast (asi jsme podcenili vnímavost spoluobčanů a příště musíme marketing znásobit) lze říct, že se večer vydařil. Závěrečné společné posezení ve dvoře hospůdky U Sklenářů bylo příjemnou tečkou a tímto mnohokrát děkujeme Pavlu Sklenářovi za poskytnutí sálu a za podporu, kterou dlouhodobě našim aktivitám poskytuje.

9.6.2011, RJ

NAVRCHOLU.cz