Letní soustředění Vysoké Žibřidovice neboli MISE VITA NOSTRA 15. - 22. 8. 2010

zib3.jpg(123 kb)

Inspirací pro název soustředění byla krásná hudba Ennio Morricone z filmu Mise, na jehož děj jsme také navázali programově.

Účastníci, jako potomci jihoamerických indiánů z rodu Guaranů, se po staletích sešli, aby přesvědčili mocné dnešního světa, že umělecké nadání, hlavně hudební talent, v nich zůstal. A svou krásnou hudbou že jsou schopni oslovit všechny lidi, obohatit je a rozeznít v dnešních uspěchaných duších krásu a lásku.

Naší mise se zúčastnilo 23 mladých hudebníků a IVRLaM, tedy Irena, Věra, Radim, Lenka a Martin. Irča s Martinem nás skvěle živili a my tři zbývající jsme byli Guaranům nápomocni :-), někdy byl nutný lehký nátlak, v nácviku hudby.

Program jednotlivých dní byl trochu méně poetický než popis v úvodu. Dopoledne jsme nacvičovali hudbu, před obědem jsme vyráběli různé potřebné doplňující rytmické nástroje nebo indiánské ozdoby. Po dobrém obědě IVRLaM sice doporučoval odpolední klid, ovšem temperament Guaranů se nezapřel a obvykle projevovali velkou radost ze společně tráveného času nejrůznějšími, nenazvala bych je klidovými, formami. Odpoledne jsme se obvykle věnovali tanci, nácviku ryze guaranské salsy pod vedením Aničky Juráňové a Ondřeje Líni. Jinou variantou byly hry s míčem, procházky po okolí a znovu muzicírování. zib1.jpg(102 kb)

Celá naše Mise směřovala k provedení nacvičených skladeb. To se uskutečnilo několikrát - ve čtvrtek večer při noční prohlídce hradu Kolštejn, v pátek večer při návštěvě (samozřejmě zinscenované) "biskupa" ohledně udržitelnosti Mise a zachování tradic Guaranů a naposledy a potřetí na závěrečném koncertě v žibřidovickém kostele. Místní obyvatele jsme oslovili nejen osobními pozvánkami doma, ale velkou zásluhu na hojné účasti měly i naše dvě nejmladší členky rodu Anna a Amálie, které využily čas našeho nácviku, stály s vytrvalostí u plotu a všechny kolemjdoucí ( asi celkem tři) oslovovaly a zvaly. Ostatně mluvčí jsou vždy potřební. Vystoupení se podařila, měli jsme úspěch, posluchačům jsme potvrzeně udělali radost, někteří dojetím i plakali.:-)

Všichni účastníci Mise Vita Nostra vykonali, co bylo třeba pro zachování tradic a předání poselství, že hudba kultivuje, povznáší duši. A spolu se vzájemnou nezištnou láskou je cestou k lepší budoucnost. Alespoň na podobných Misích.

A ještě trochu na zem, resp. jak to přežil IVRLaM? Budete se možná divit, mít na starost týden 25 dětí ve věku mezi dětstvím a dospělostí (puberťáků) by se mohlo zdát nesnesitelné. Ale milí rodiče zúčastněných, Vaše děti byly skvělé. Velmi nás obohatily svou bezprostředností, vzájemnou vstřícností, ohleduplností, svou kreativitou, svým nadáním k hudbě, ochotou držet a táhnout za jeden provaz a ještě mnoha jinými schopnostmi. Jsou úžasné vaše děti, děkujeme za důvěru. zib2.jpg(120 kb)

Přežily i my jsme přežili.

Za IVRLAM Lenka Č.

10.12.2010, LČ

NAVRCHOLU.cz